تبلیغات
آلاچیق - دبی؛ شهری که ما ایرانی ها بزرگش کردیم!
سه شنبه 17 اردیبهشت 1387

دبی؛ شهری که ما ایرانی ها بزرگش کردیم!

   نوشته شده توسط: زهره    نوع مطلب :عمومي ،

من نمی دانم دلیل این همه تبلیغ رسانه های ایرانی برای دبی و ابوظبی و کلا امارات چیست ؟ مردم ایران به اندازه کافی پول و توجه به این کشور رقیب ایران نشان می دهند. واقعا لازم است اینهمه از عکس ها و ساخت و سازها و اتفاقات دبی در نشریات ایرانی و سایتهای اینترنتی نوشته و چاپ شود؟
اما جالب است رسانه های ایرانی کمتر از سوء استفاده های بین المللی که این شیخ نشین می کند مطلبی منتشر می کنند.


 

چرا ازافزایش پایگاه های آمریکایی و فرانسوی در کشورها ی حاشیه جنوب خلیج فارس چیزی دیده نمی شود؟
چرا مخاطبان رسانه های ایرانی نباید با تبلیغات دروغین رسانه های عربی در مورد ایران آشنا شوند؟
چرا باید موبه موی پروژه های در حال ساخت اونها موشکافانه بررسی بشود وبرای سرمایه گذاری بیشتر درآنجا تبلیغ شود. اما به ابتکارها ونوآوری های ایرانی ها کمتر توجه کنیم؟دیگر همه می دانند كه دبی رفتن هم یك جورایی همه گیر شده است. روزنامه ها پر است از آگهی تورهای دبی. آن قدر ارزان كه نمی توانی باور كنی. به آژانس های مسافرتی هم كه سر بزنی می بینی كه حسابی پروازهای دبی شلوغ است. مخصوصا جوان ها كه شنیده‌اند دبی یك بهشت واقعی است با هر جان كندنی كه هست پول سفر را بالاخره جور می كنند.


 

 شاید خیلی ها هنوز شیراز،اصفهان ،مشهد و شهرهای توریستی خودمان را ندیده باشند ولی ترجیح می دهد سوار طیاره شوند و بروند آن طرف آب.
به خیلی ها هم اگر بگویید برویم اصفهان چنان نگاهت می كنند كه از حرفت پشیمان شوی. دلیل اكثرشان یك چیز است. وقتی با همین پول می شود رفت یك كشور دیگرهم تفریح كرد،هم با كلی خرید برگشت و برای کسانی که اهل چیزهای مگو هم باشند همه چیز پیدا می شود ،در این شرایط مگر كسی عقلش كم شده كه برود شهرهای خودمان؟! شهرهایی كه خیلی هایشان حتی هتل درست و حسابی ندارند و اصلا توریست و مسافر برایشان دو قران ارزش ندارند.

 

تازه در سفر دبی كسی هم نیست كه مثل جاده شمال به جرم مجرد بودن مرتب بهت گیر دهد. دیگرحتی آگهی سفر به كیش كه زمانی كلی طرفدار داشت هم كم شده است. حالا دیگر بیشتر بلیط ها برای یك مقصد صادر می‌شود.مستقیم،دبی،بدون توقف!


تا 30-40 سال پیش اصلا دبی تقریبا جای ناشناخته‌ای برای مردم جهان بود. اولین ساختمان بتونی دبی در سال 1956 ساخته شده و تا اوایل دهه 1960 تنها وسیله حمل ونقل ساكنان آن شتر و الاغ بود.


اولین راه ماشین رو دبی هم همین 35 سال قبل ساخته شد تا اینكه در سال 1966 نفت در این منطقه كشف شد. از موقع كشف نفت تازه دبی ساخت و سازش شروع شد. نفت دبی خیلی زیاد نبود ولی آن قدركافی بود تا دركمتراز دو نسل این بیابان را به یكی از مدرن ترین منطقه های جهان تبدیل كند.
 دبی امروز 1/1 میلیون نفر جمعیت دارد كه فقط 220 هزار نفر آن بومی هستند.


بعد از30 سال حالا منطقه ای كه اكثر سال آب و هوایی گرم و غیر قابل تحمل دارد شده است یكی از چهار قطب جهانگردی جهان !

 

فقط درسال پیش 5 میلیون توریست به دبی سفر كردند و خیلی از كارشناسان پیش بینی می كنند با توجه به برنامه های مسوولان امارات تا سال 2010 این رقم به پانزده میلیون نفر برسد.


 

نفت بالاخره تمام می شود و امارات دارد سعی می كند كه حسابی از منطقه دبی و تا چند وقت دیگر راس الخیمه حسابی پول پارو كند. قراراست تا سال 2010 ساخت و سازها همین طور ادامه داشته باشد. یكی از برنامه های برای جذب بیشتر توریست ساخت بلندترین برج جهان در این منطقه است.


 

این برج كه ارتفاع آن با سرعت احداث یك طبقه درهفته افزایش می‌یابد، شاهكار اصلی یك طرح عظیم توسعه شهری با هزینه كلی بیست میلیارد دلار است كه چهره ناحیه برج دبی و مركز تاریخی دبی را تغییر خواهد داد.


 

مسوولان اجرایی این برج اعلام كرده اند كه از هم اكنون تمامی 700 آپارتمان این برج به سرمایه گذاران سراسر فروخته شده است.


 

به غیر از این در این منطقه بیابانی یكی از بزرگترین پیست های سرپوشیده اسكی با چند تن برف مصنوعی ساخته شده است. دبی لند هم یكی دیگر از پروژه های در دست اقدام است كه قرار است با وسعتش دیزنی لند آمریكا را درجیبش بگذارد.


تا حالا به اوضاع و احوال مسافرانی كه از دبی به شهرشان برمی گردند نگاه كردید؟ آنهایی كه موقع رفتن با یك ساك كوچولو سوارهواپیما شده بودند موقع برگشتن ازاین سفرحداقل 3-4 چمدان گنده را به زور با خودشان می كشند. ایرانی ها حسابی وقتی برای گردش و خرید به دبی می روند پول خرج می كنند و تا جایی كه می توانند ارزازكشورخارج می كنند. آمارها نشان می دهد سالانه
۵ تا ۶ میلیارد دلارارزاز طریق مسافران ایرانی در دوبی و بازارهای این كشور خرج می شود.


هادی حق‌شناس، عضو سابق كمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس در این باره می گوید:  اگر دوبی در 15 سال اخیر به یك قدرت بزرگ اقتصادی در خلیج فارس تبدیل شده تنها به خاطر بازار مصرف ایران بوده است. زیرا بازارهای ایران همواره برای كشورهای همسایه و حاشیه‌ی خلیج فارس به عنوان یك بازار پر مصرف و درآمدزا مطرح شده است.

 

بر اساس گزارش سالنامه آمار بازرگانی خارجی ایران طی سال گذشته بیشترین حجم مبادلات تجاری ایران با كشور امارات متحده عربی بوده كه مبادلاتی به ارزش ‌4/4 میلیارد دلار صورت گرفته است.

 

همه اینها تازه به غیر از اجناسی است كه به صورت قاچاق از دبی وارد كشور می شود. می توانید كه همه این حرفها یعنی چه ؟ كلی از دبی با پول ما ساخته شده و در عوض كلی از ارز ما چی ؟ پر !

 

این همه جوان بیچاره در كشور دارد عمرشان تلف می شود آن وقت پول های مملكت در منظقه شیخ نشین دبی برج و دیسكو نایت كلاب می شود تا توریست ها باز هم پول وارد امارات كنند.
حقمان است.

 

وقتی برای جهانگرد و توریست امكانات نباشد با حلوا حلوا كردن دهانش شیرین نمی شود.
در حال حاضر مناطق آزاد ایران با وجود هوویی مثل دبی 80 درصد مسافران خود را از دست داده اند. جزیره ای مثل كیش كه واقعا مروارید خلیج فارس است دیگر بسیار كمتر از سال های قبل مسافرها را به سمت خودش جذب می كند.

 

 بسیاری از كشورهای جهان با فهمیدن ارزش توریست شروع به تبلیغات در كشورهای مختلف جهان كرده اند. اما مناطق توریستی كشور ما اكنون نه تنها آمادگی پذیرش مهمانان خارجی را ندارد بلكه مسافرهای داخلی هم برای سفر به خیلی از شهرها با مشكل مواجه هستند.
كافی است فقط آمار هتل های 5 ستاره دبی را با یكی از شهرهای توریستی كشور مقایسه كنید كه بفهمید اوضاع از چه قرار است.
خریدن خانه در دبی هم از آن برنامه هایی است كه كلی روی آن تبلیغ می شود. صدها شركت مشاوره املاك ایرانی در دبی تاسیس شده كه مردم را تشویق می كنند سرمایه شان را از كشور خارج كنند و در دبی خانه خریداری كنند. یكی از ترفندها برای جذب پول مردم هم این است كه می توانند با خرید ملك برای همیشه در دبی اقامت داشته باشند. با این شیوه هم پروژه های ساختمانی دبی پیش فروش می شوند و با پول مردم ایران رشد می كنند و هم سرمایه كلانی از مملكت مثل باد هوا خارج می شود.


در چند سال اخیر شبكه های ماهواره ای ایرانی کلی زیاد شدند. دبی دلیل اصلی رونق و پولدار شدن صاحبان این شبكه ها است. بالاخره جنس های بنجلی كه هیچ شبكه معتبری حاضر به پخش آگهی آن نیست باید یك جوری به ایرانی های بیچاره قالب شود یا نه ؟ پول همه این شبكه ها از پخش آگهی های شركت های مستقر در دبی دست می آید. از آگهی فروش كمربند و قرص لاغری گرفته تا هزار نوع جنس تقلبی و بی خاصیت دیگر. باور هم نكنید كه مدیران این تلویزیون ها درباره این جنس ها تحقیق می كنند. هر كسی پول بدهد تبلیغاتش پخش می شود حتی اگر به قیمت جان مردم تمام شود.

 

بازار دانشگاه ها هم در دبی حسابی داغ است و خیلی از جوان ها هم كه پول دارند می روند دبی. كلی از دانشگاه های كشورهای مختلف در دبی شعبه دارند. كافی است كه جیبشان را پر كنی تا بتوانی بدون شركت در هیچ نوع آزمونی سر كلاس هر رشته ای كه دل تنگت می خواهد بروی. پول بده ،مدرك ببر ، به شرط چاقو ! فرار مغزها را هم باز بی خیال.
جوان هایی كه از كشور خارج می شوند و خیلی هایشان دیگر به كشور برنمی گردند. معلوم نیست كه در یك كشور خارجی و غریب چه بلایی ممكن است سر این دانشجوها بیاید. فكر می كنید همه آنها همان طوری كه خانواده شان را ترك كردند، صحیح و سالم پیش آنها بر می گردند؟
آن قدر پول ایرانی ها مهم است كه در ایام نوروز امسال هواپیمایی امارات هر شب هزینه 4 پرواز خالی را از دبی به تهران را متقبل می شد تا مسافران را به آن طرف آب برسانند و جیبشان را خالی كنند.

با وجود تمام این حرف ها اماراتی ها هر فرصتی كه پیدا كرده اند ادعای مالكیت بر جزایر سه گانه ایران را مطرح كرده اند،سعی دارند هر طوری که می توانند نام جعلی خلیج عربی را منتشر کنند. این همان کشوری است که با پول ما بزرگ شده است...!

 


Where is the Achilles heel?
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:37 ب.ظ
Great post.
http://joshualearned.blog.fc2.com/
سه شنبه 2 خرداد 1396 02:31 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your posts as long as
I provide credit and sources back to your site? My website is in the very same niche
as yours and my users would genuinely benefit from some
of the information you provide here. Please let me know if this ok with you.
Thanks a lot!
فاطمه
جمعه 20 اردیبهشت 1387 12:05 ب.ظ
شاعر چه بجا گفته كه (آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می كرد)
فكر كن اگه این سرمایه با برنامه ریزی توی كشور خودمون صرف بشه چی میشه!!! یعنی میشه؟
مریم
پنجشنبه 19 اردیبهشت 1387 06:05 ق.ظ
بیا با هم نریم سفر،دبی،دبی...منو با خودت نبر(دقت كنید:گفتم نبر)دبی،دبی
از شوخی گذشته باهات موافقم...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر